Wiktorówki

Wiktorówki (plus Gęsia Szyja)
Trasa nr 15

Współrzędne GPS początku i końca trasy
Początek i koniec: Parking Zazadnia
N: 49°16’56,01”
E: 20°05’15.91”

  • miejscowość: Małe Ciche
  • gmina: Poronin
  • długość trasy: 2,5 km (Wiktorówki) / 4,5 km (Gęsia Szyja)
  • różnica wysokości: 300 m Wiktorówki/ 500 m Gęsia Szyja:
  • czas przejścia: 1,5 godziny / 3 godziny (w jedną stronę).
  • odległości: Biały Dunajec – 18,5 km, Czarny Dunajec – 35 km, Kościelisko – 19 km, Poronin – 14,5 km, Szaflary – 23,5 km
  • nawierzchnia: leśna droga żwirowana, ścieżka kamienista, ścieżka typu schody, gruntowa ścieżka przez las, ścieżka wąskim upłazem, skałki

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach – powstało nieopodal miejsca, w którym według przekazów pasterce Marysi Murzańskiej ukazała się Matka Boska. Pierwotnie była w tym miejscu umieszczona na drzewie, później kaplicy z 1901 i 1921r. Kościółek w obecnym kształcie powstał z inicjatywy księdza Stanisława Foxa z Bukowiny w latach 1936-1938. Kościółek zaprojektował góral Jędrzej Graca. Kościółek był powiększany w latach pięćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. A ostatnio wymieniono dach i zmieniono wystój. Gospodarzami na Wiktorówkach są Dominikanie. Działa tutaj stały Ośrodek Duszpasterstwa Turystycznego. Znajduje się tutaj także dyżurka GOPR.
Więcej na www.wiktorowki.dominikanie.pl

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu u wylotu doliny Filipka (944 m npm) znany też jako Zazadnia. Można także skorzystać z licznych busów (z Zakopanego kierunek Siwa Polana /Morskie Oko/ przystanek (A) Zazadnia około 1,1 km). Przed wejściem należy wnieść opłatę za wstęp na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) w wysokości 5 zł normalny, 2,50 zł ulgowy, dzieci do 7 lat bezpłatnie (pełny cennik: www.tpn.pl/zwiedzaj/turystyka).

Wiktorowki_1

Początkowo szeroką drogą zmierzamy w głąb Doliny Filipka. Po prawej Filipczański Potok a po lewej las Brzanówka (świerkowy).
1,0 km – Dolina Filipka odchodzi na pd-zach obok Filipczańskiego Wierchu przez Sołtysie Kopy aż pod Suchy Wierch Waksmundzki i Gęsią Szyję. Dalsza część trasy w lewo Doliną Złotą. Większe nachylenie teraz węższej ścieżki i dużo kamieni przez co nie nadaje się dla wózka (choć co bardziej zdeterminowani docierają do kaplicy i Rusinowej Polany ale z wózkiem na plecach a nie przed sobą) Dalej wzdłuż Złotego Potoku. Po prawej stronie las Wiktorówki od którego pochodzi nazwa kaplicy.
2,5 km – Kościół (Sanktuarium) pod wezwaniem Matki Bożej Jaworzyńskiej (Królowej Tatr). Msze odprawiane są w niedziele o 9, 11, 13 oraz w lecie o 17 w dni powszednie o 12. Rzesze pielgrzymów przybywają na Pasterkę w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia.
Dalej w górę przez las. Po prawej źródełko.
3,0 km – Rusinowa Polana (1200-1300 m npm) – jedna z klasycznych piękniejszych panoram Tatrzańskich (tych z widokówek). Kulturowy wypas owiec, bacówka z oscypokowego szlaku z oscypkami ,bundzem i żentycą (polecam oscypki szczególnie białe, ogólnie rewelacja choć do żentycy się nie przekonałem)
Z Rusinowej Polany za znakami zielonymi przez łąkę a później wąskim upłazem zwanym Gęsią Szyją na dolomitowy skałkowy szczyt Gęsia Szyja a stąd kolejna jeszcze bardziej klasyczna panorama z 50 szczytami. W stronę Polany Waksmundzkiej i Doliny Suchej Wody opis trasa nr 16.
4,5 km – Szczyt Gęsia Szyja (1489 m npm) dolomitowe skałki.

Wiktorowki_2

Wracamy na Rusinową Polanę. Dalej albo szlakiem, którym przyszliśmy albo zielonym wierchowym szlakiem do ronda na Wierch Porońcu (ktoś musi iść po samochód to tylko 4 km albo idziemy razem). Jeżeli przyjechaliśmy busem i nie mamy wózka to lepszym rozwiązaniem będzie zejście niebieskim szlakiem na parking na Polanie Palenica Białczańska. (szczególnie w sezonie busy docierające do Zazadniej są przepełnione i raczej się nie zatrzymują).

Mapy:

1. Mapa w formacie jpg – zalecana dla urządzeń mobilnych (otwórz plik)

2. Mapa w formacie pdf do druku (pobierz plik)

3. Mapa interaktywna.