Termy Szaflary

Termy Szaflary
Trasa nr 13

Współrzędne GPS początku i końca trasy
Początek i koniec: Rynek w Szaflarach
N: 49°25’29,56″
E: 20°00’36,26″

  •  odległości: Biały Dunajec – 2,5 km, Czarny Dunajec – 21,5 km, Kościelisko – 18,5 km, Poronin – 7 km, Szaflary – 3 km

Szaflary – wieś w powiecie Nowotarskim, siedziba gminy. Na obszarze Gminy występują obiekty uznane za rezerwaty i pomniki przyrody albo stanowiska dokumentacyjne bądź zespoły przyrodniczo-krajobrazowe. Już w 1932 r. Szaflary uznane zostały za miejscowość zasługującą na ochronę krajobrazu, ze względu na wspaniałe widoki roztaczające się z Równiny Szaflarskiej na Podhale Nowotarskie, aż po Spiską Magurę, Tatry, Wierchy Orawskie i Gorce. Przez Szaflary biegną trasy turystyczne z Zakopanego do Niedzicy i Czorsztyna oraz z Gubałówki przez Ząb, Bańską Wyżną, Skrzypne, Szaflary, Leśnicę – w Pieniny. Na terenie Gminy, w niecce podhalańskiej, występują złoża wód geotermalnych, to właśnie tutaj powstał pierwszy w Polsce odwiert (Bańska). Parametry wód geotermalnych (86° C1 przy samowypływie w otworze Bańska PGP-1) występujących w tym rejonie pozwalają na ich wykorzystanie, zarówno w celach grzewczych, jak też rekreacyjnych (kompleks basenów). Więcej na www.szaflary.pl

Termy Szaflary były pierwszymi basenami geotermalnymi na Podhalu. W kompleksie znajdują się cztery baseny (dwa zewnętrzne i dwa wewnętrzne). Łączna powierzchnia lustra wody wynosi 970 metrów kwadratowych. Temperatura utrzymywana jest w zakresie 30 do 38 stopni C. Woda pochodzi z odwiertu eksploatowanego przez PEC Geotermia Podhalańska. Jest to woda wysoko zmineralizowana.

Oprócz basenów na terenie kompleksu znajduje się trzytorowa zjeżdżalnia, brodzik dla dzieci ze zjeżdżalnią dla dzieci. Dodatkowe wyposażenie obejmuje wiele urządzeń do hydromasażu takich jak bicze wodne, ławki do masażu, jeżyki, gejzery, urządzenia do masażu karku i części barkowej szerokimi i wąskimi strumieniami wody.
Termy Szaflary to nie tylko baseny ale także restauracja włoska, restauracja „mokra”, sunarium, sala fitness, sala konferencyjna oraz 14 komfortowo wyposażonych apartamentów. Jest to obiekt całoroczny.
Ceny za korzystanie z basenów nie odbiegają od podobnych tego typu obiektów – więcej na www.termyszaflary.com

W najbliższej okolicy warto zobaczyć kościół św. Andrzeja Apostoła w Szaflarach z początku XIX wieku z XIV wieczną figurką Matki Bożej z Dzieciątkiem oddalony o 2,8 km. od kompleksu. Będąc już w rynku można podejść do naczelnika Konfederacji Tatrzańskiej Augustyna Suskiego uwiecznionego w pomniku. W pobliżu kościoła (na wschód) Tuż obok Domu Sióstr Imienia Jezus na ul. Pod Górą, na wzgórzu widać pomnik świętego Andrzeja Apostoła – patrona parafii, który postawiono w 1975 r. obok źródełka. Napis Błogosławcie źródła Panu wyryto w granicie. Inicjatorem fundacji parafian był ówczesny proboszcz Szaflar ks. Leon Krejcza. Pomnik przedstawia świętego Andrzeja Apostoła błogosławiącego wieś. Został wybudowany nocą, ponieważ w tym czasie był zakaz stawiania obiektów sakralnych. Daszek nad rzeźbą wykonał kilka lat temu pan Zenon Koza. Podświetlona postać Apostoła jest widoczna także nocą.

Gdy Będziemy korzystać z basenów po zmroku to na południu zobaczymy oświetlony krzyż na wzgórzu Ranisberg (szczegółowy opis przy trasie nr 9). Opuszczając Termy i kierując się starą drogą w kierunku Szaflar zwróćmy uwagę na ciekawy konstrukcyjnie most na Białym Dunajcu.

Mapy:

1. Mapa w formacie jpg – zalecana dla urządzeń mobilnych (otwórz plik)

2. Mapa w formacie pdf do druku (pobierz plik)

3. Mapa interaktywna.