Szaflary

Szaflary
Trasa nr 10

Współrzędne GPS początku i końca trasy
Początek: Rynek w Szaflarach
N: 49°25’29,56″
E: 20°00’36,26″
Koniec: Rynek w Szaflarach
N: 49°20’13.04″
E: 20°03’31.45″

  • miejscowość: Szaflary
  • gmina: Szaflary
  • długość trasy: poniżej 1 km
  • czas przejścia: do 2h
  • odległości: Biały Dunajec – 6,5 km, Czarny Dunajec – 17 km, Kościelisko – 22,5 km, Poronin – 10,5 km
  • nawierzchnia: chodnik, asfalt,

Szaflary – wieś w powiecie Nowotarskim, siedziba gminy. Na obszarze Gminy występują obiekty uznane za rezerwaty i pomniki przyrody albo stanowiska dokumentacyjne bądź zespoły przyrodniczo-krajobrazowe. Już w 1932 r. Szaflary uznane zostały za miejscowość zasługującą na ochronę krajobrazu, ze względu na wspaniałe widoki roztaczające się z Równiny Szaflarskiej na Podhale Nowotarskie, aż po Spiską Magurę, Tatry, Wierchy Orawskie i Gorce. Przez Szaflary biegną trasy turystyczne z Zakopanego do Niedzicy i Czorsztyna oraz z Gubałówki przez Ząb, Bańską Wyżną, Skrzypne, Szaflary, Leśnicę – w Pieniny. Na terenie Gminy, w niecce podhalańskiej, występują złoża wód geotermalnych, to właśnie tutaj powstał pierwszy w Polsce odwiert (Bańska). Parametry wód geotermalnych (86° C1 przy samowypływie w otworze Bańska PGP-1) występujących w tym rejonie pozwalają na ich wykorzystanie, zarówno w celach grzewczych, jak też rekreacyjnych (kompleks basenów). Więcej na www.szaflary.pl.

Rozpoczynamy na parkingu przed kościołem parafialnym (na odnowionym przy udziale środków z Unii Europejskiej historycznym rynku miejscowości Szaflary.
Kościół św. Andrzeja Apostoła pochodzi z początku XIX wieku. Budowa została ukończona w 1810r. a konsekracji w dniu 3 VIII 1823 r. dokonał biskup Grzegorz T. Ziegler. W latach 1907 – 1909 dobudowano dwie boczne kaplice: od strony północnej – Najświętszej Marii Panny, a od południowej – Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wcześniej, bo w 1903 r. ufundowano dzwon „Maurycy”. W 1964 r. na wieży obok dzwonu „Maurycy” zawieszono dwa nowe: „Andrzej i Paweł” o wadze 768 kg oraz „Królowa Podhala” (460 kg). Ich poświęcenia dokonał biskup krakowski ks. Karol Wojtyła w dniu 31 XI 1964 r. Z okazji jubileuszu roku 2000 kościół parafialny został wewnątrz odnowiony. Wymieniono także pokrycie dachowe oraz wyremontowano elewacje (więcej na www.owczarnia.diecezja.pl).

W kościele parafialnym znajduje się figura Matki Bożej z Dzieciątkiem datowana na drugą połowę XIV wieku. Odnowiona figura została poświęcona 3 maja 2006 roku i umieszczona w kapliczce na filarze w głównej nawie kościoła. W zakładce Kult Madonny z Szaflar (więcej na www.owczarnia.diecezja.pl) znajduje się wyczerpujący opis figury w wymiarze fizycznym oraz wymiarze duchowym.
Dla zainteresowanych tematyką przydrożnych kapliczek i krzyży w zakładce świadectwa naszej wiary (na stronie www.owczarnia.diecezja.pl) znajduje się dokładny przewodnik po krzyżach i kapliczkach parafii Szaflary przygotowany przy sporym udziale dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Jest to opracowanie kompletne do którego warto zajrzeć a przynajmniej niektóre z opisywanych zobaczyć „na żywo”.

Po drugiej stronie rynku znajduje się pomnik Augustyna Suskiego naczelnika Konfederacji Tatrzańskiej organizacji ruchu oporu działającej na Podhalu w czasie II wojny Światowej.
W pobliżu kościoła (na wschód) Tuż obok Domu Sióstr Imienia Jezus na ul. Pod Górą, na wzgórzu widać pomnik świętego Andrzeja Apostoła – patrona parafii, który postawiono w 1975 r. obok źródełka. Napis Błogosławcie źródła Panu wyryto w granicie. Inicjatorem fundacji parafian był ówczesny proboszcz Szaflar ks. Leon Krejcza. Pomnik przedstawia świętego Andrzeja Apostoła błogosławiącego wieś. Został wybudowany nocą, ponieważ w tym czasie był zakaz stawiania obiektów sakralnych. Daszek nad rzeźbą wykonał kilka lat temu pan Zenon Koza. Podświetlona postać Apostoła jest widoczna także nocą.

Podświetlony jest także krzyż na urokliwym i charakterystycznym wzgórzu Ranisberg stanowiący punkt orientacyjny a oddalony od rynku o około 2,6km. (Dojście do krzyża oraz więcej informacji przy trasie nr 9.).

W odległości 1,6 km na południe ciekawy architektonicznie most na potoku Biały Dunajec o bliźniaczej konstrukcji z mostem na ulicy Kościuszki w pobliskim Nowym Targu. Jeszcze dalej na południe (2,8 km od rynku) baseny termalne Termy Szaflary (www.termyszaflary.com)

Oddalając się od rynku w kierunku północnym przez Krótkie Pole możemy dojść do rezerwatu Bór na Czerwonem (4,5 km) a odbijając wcześniej (przez most) w kierunku „zakopianki” dojdziemy (2 km) do Urzędu Gminy oraz Kociego Zamku wymienianego czasem jako atrakcja turystyczna ale znajdującego się terenie prywatnym (nieudostępniany). W pobliżu znajdowała się znana niegdyś wytwórnia nart (obecnie obiekty handlowe). Jeżeli mamy ochotę na coś regionalnego do zjedzenia to 0,8 km na północ (wzdłuż „zakopianki”) znajduje się karczma „Zadyma” z placem zabaw dla dzieci i pełnowymiarową kręgielnią z kilkoma torami (więcej na www.zadyma.eu) oraz własnym browarem (to już zdecydowanie nie dla dzieci).

Mapy:

1. Mapa w formacie jpg – zalecana dla urządzeń mobilnych (otwórz plik)

2. Mapa w formacie pdf do druku (pobierz plik)

3. Mapa interaktywna.