Stasikówka – Gliczarów Górny – Stołowe – Poronin

Stasikówka – Gliczarów Górny – Stołowe – Poronin
Trasa nr 20.3

Współrzędne GPS początku i końca trasy
Początek i koniec: Parking przy kościele (Stasikówka)
N: 49°20’13.04”
E: 20°03’31.45”

  • miejscowość: Stasikówka, Bukowina Tatrzańska (droga graniczna), Gliczarów Górny, Biały Dumajec, Poronin
  • gmina: Poronin, Bukowina Tatrzańska (droga graniczna), Białka Tatrzańska
  • długość trasy: 13,4 km
  • różnica wysokości: około 250 m:
  • czas przejścia pieszo: 5-6 godzin
  • odległości: Biały Dunajec – 9,5 km, Czarny Dunajec – 26 km, Kościelisko – 16 km, Poronin 5,5 Szaflary – 15,5 km
  • nawierzchnia: chodnik, droga gruntowa, asfalt, droga gruntowa, zanikająca droga trawiasta, płyty betonowe.

Stasikówka – część wsi Poronin wyodrębniona w samodzielne sołectwo w 1997r. Usytuowanie wzdłuż drogi wojewódzkiej, oraz malownicze położenie wśród łąk i lasów czyni, Stasikówkę jako atrakcyjne miejsce do wypoczynku tym bardziej, że baza turystyczna: pokoje gościnne, kilka pensjonatów, gospodarstwa agroturystyczne oraz wyciągi narciarskie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom gości, którzy chętnie odwiedzają Stasikówkę zarówno latem jak i zimą.
Więcej na www.poronin.pl

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu przy kościele w miejscowości Stasikówka. Drogą wojewódzką w prawo w kierunku Bukowiny Tatrzańskiej (chodnik) Po prawej stronie mijamy wyciąg narciarski.
1 km – za mostem na potoku Poroniec w lewo w skos w tył droga lokalna asfaltowa. Dalej pierwsza asfaltowa w prawo i do góry. Po 250 metrach kończą się zabudowania i zaczyna droga gruntowa.
2,2 km – droga wierchowa – wychodzimy naprzeciw pensjonatu Sekuła, dalej w lewo (w prawo Bukowina a wcześniej skrzyżowanie na Rusiński Wierch i do Leśnicy). Kierunek zachodni, przy dobrej pogodzie piękne panoramy a z racji drogi wierchowej w każdą stronę.
2,9 km – górna stacja wyciągu „U Steni” i górny parking (www.usteni.z-ne.pl). Kilkaste metrów dalej w prawo odchodzi droga asfaltowa do Fiskowej Doliny (tam dolna stacja wyciągu).
3,7 km – skrzyżowanie – w prawo w skos odchodzi droga asfaltowa do Gliczarowa Dolnego (słynna Ściana Bukowina z TdP – opis trasa 21.1)
4,0 km – skrzyżowanie – w prawo w skos odchodzi droga do Białego Dunajca (opis trasa 21.1). Dalej po lewej kościół w Gliczarowie Górnym.
5,1 km – w prawo za budynkami 37A i 37B odchodzi droga asfaltowa później gruntowa w kierunku Białego Dunajca (3 km opis trasa nr 20.2). Od tego miejsca do kościoła w Poroninie trasa pokrywa się z trasą nr 20.2 opisaną w odwrotnym kierunku. Dalej zabudowania Stołowego /Biały Dunajec/
6,4 km – po lewej Galicowa (Szostakowa) Grapa, przy drodze kapliczka.
8,4 km – Krzyż Grunwaldzki. Jeżeli weszliśmy na płyty betonowe to oznacza, że krzyż został z tyłu i powinniśmy się odwrócić aby go zobaczyć.
9,0 km – centrum Poronina z kościołem i Gminnym Ośrodkiem Kultury. Przed Domem Kultury na skrzyżowaniu w prawo (droga wojewódzka w kierunku Bukowiny i chodnikiem bez zmiany drogi dojdziemy do samochodu.
11,2 km – w prawo odchodzi droga na Majerzczykówkę i Budzowy Wierch /Murzasichle/ (opis trasa nr 18) a 700 metrów dalej w Kośnych Hamrach w prawo do Murzasichla i Małego Cichego. Tutaj także Tatrzański Park Rozrywki z atrakcjami dla dzieci i nie tylko (www.tatrzanskiparkrozrywki.pl).
13,4 km – Stasikówka – kościół – koniec trasy.

Mapy:

1. Mapa w formacie jpg – zalecana dla urządzeń mobilnych (otwórz plik)

2. Mapa w formacie pdf do druku (pobierz plik)

3. Mapa interaktywna.