Schronisko na Polanie Chochołowskiej – Grześ

Schronisko na Polanie Chochołowskiej (1146) – Grześ (1653)
Trasa nr 2

Współrzędne GPS początku i końca trasy
Początek: Schronisko Chochołowska
N: 49°14’11,24”
E: 19°47’17,82”
Koniec: Grześ
N: 49°14’11,80”
E: 19°46’00,53”

  • miejscowość: Witów
  • gmina: Kościelisko
  • długość trasy: 3 km (+3 km powrót)
  • różnica wysokości 500 m:
  • czas przejścia: około 1,5 godziny (powrót około 1 godziny).
  • odległości (+ 7,5 km od parkingu na Siwej Polanie): Biały Dunajec – 21 km, Czarny Dunajec – 19 km, Kościelisko – 6 km, Poronin – 17 km, Szaflary – 28 km
  • nawierzchnia: ścieżka leśna, kamienista ścieżka wśród kosodrzewiny.

Grzes-1

Schronisko na Polanie Chochołowskiej (1146 m npm) – pierwsze schronisko oddano do użytku w 1932r. Był to obszerny drewniany budynek osadzony na kamiennej podmurówce z centralnym ogrzewaniem (od 1935r.) i stylowym wnętrzem. Budynek spłonął w 1945 trafiony pociskiem artyleryjskim. Obecny budynek powstał w miejscu starego. Budowę rozpoczęto w 1951r. a zakończono w 1953. Schronisko posiada 121 miejsc noclegowych, bufet, stołówkę. Jest bardzo dobrą bazą do wycieczek w Tatry Zachodnie. więcej na www.chocholowska.zakopane.pl.

Dolina Chochołowska – najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach. Położona jest w zachodniej części polskich Tatr Zachodnich. W dolnej części tworzy głęboki parów z wieloma bocznymi dolinkami i żlebami (Mała Sucha Dolina, Wielka Sucha Dolina, Dolina Huciańska, Dudowa, Trzydniowiańska, Głębowiec, Długa, Kryta, Wielkie Koryciska, Małe Koryciska) oraz dwoma bramami (przewężeniami) – Wyżnia i Niżnia Brama Chochołowska. W górnej części rozdziela się na Dolinę Starorobociańską oraz Dolinę Jarząbczą z Doliną Chochołowską Wyżnią. Brama Chochołowska Wyżnia oddziela północną część doliny zbudowaną ze skał krystalicznych (granity, gnejsy) od południowej zbudowanej głównie ze skał osadowych, wśród których dominują dolomity wapienie i łupki.
kamera: http://kamery.topr.pl/

Witów – największa (65 km2) wieś Gminy Kościelisko. W części tatrzańskiej Dolina Chochołowska oraz Dolina Lejowa (czasowo niedostępna – szlak zamknięty z powodu powalonych drzew). Nazwę swą, na początku XVII wieku, wziął on od nazwiska wielkorządcy krakowskiego i nowotarskiego starosty – Stanisława Witowskiego. Na cześć króla Zygmunta III Wazy miał być lokowany jako miasto – Zygmuntowo – lecz nigdy do tego nie doszło. więcej na: www.koscielisko.com.pl

Wycieczkę rozpoczynamy przy stacji meteo w pobliżu schroniska. Do tego miejsca możemy dotrzeć od parkingu na Siwej Polanie według opisu przy trasie nr 1. Ścieżka prowadzi początkowo dnem Bobrowieckiego Żlebu, wzdłuż strumyka, na którym znajduje się ujęcie wody dla schroniska.

1,2 km (1325 m npm) – opuszczamy żleb i skręcamy ostro w lewo według znaków. W prawo odchodzi niebieski szlak do granicy ze Słowacją na Przełęczy Bobrowieckiej. Z przełęczy można zejść do Orawic (baseny termalne) co zajmuje około 2,5 godziny Dalej ścieżka prowadzi nas trawersem z jednym zwrotem w prawo a następnie wśród pojawiającej się kosodrzewiny na grzbiet graniczny (około 1520 m npm)

2,5 km (1520 m npm) – dalej podążamy wśród kosodrzewiny pomiędzy oba wierzchołki Grzesia.

Grzes-2

3 km – Grześ (1653 m npm) – na wierzchołu krzyż, przy którym w Zielone Świątki odprawiana jest msza z udziałem wiernych z Polski i Słowacji. Znajdujemy się na linii działu wód Morza Bałtyckiego i Czarnego. Ze szczytu panorama Tatr Zachodnich. Na Grzesiu bywa bardzo często wietrznie.

Grzes-3

Możemy kontynuować wędrówkę przez Długi Upłaz w kierunku Rakonia (znaki niebieskie) i zejść do schroniska zielonym szlakiem przez Wyżnią Polanę Chochołowską (co zajmie nam około 3 godziny) lub wrócić tym samym szlakiem.

Mapy:

1. Mapa w formacie jpg – zalecana dla urządzeń mobilnych (otwórz plik)

2. Mapa w formacie pdf do druku (pobierz plik)

3. Mapa interaktywna.