Dolina Jarząbcza (Szlak Papieski)

Dolina Jarząbcza (Szlak Papieski)
Trasa nr 3

Współrzędne GPS początku i końca trasy
Początek: Schronisko Chochołowska
N: 49°14’11,24”
E: 19°47’17,82”
Koniec: kapliczka nad Jarząbczym potokiem
N: 49°13’14,31”
E: 19°47’13,58”

  • miejscowość: Witów
  • gmina: Kościelisko
  • długość trasy: 2 km (+2 km powrót)
  • różnica wysokości 140 m:
  • czas przejścia: około 1 godziny (powrót około 50 minut).
  • Odległości (+ 7 km od parkingu na Siwej Polanie lub + 0,5 km od schroniska na Polanie Chochołowskiej): Biały Dunajec – 21 km, Czarny Dunajec – 19 km, Kościelisko – 6 km, Poronin – 17 km, Szaflary – 28 km
  • nawierzchnia: droga leśna, ścieżka.

Witów – największa (65 km2) wieś Gminy Kościelisko. W części tatrzańskiej Dolina Chochołowska oraz Dolina Lejowa (czasowo niedostępna – szlak zamknięty z powodu powalonych drzew). Nazwę swą, na początku XVII wieku, wziął on od nazwiska wielkorządcy krakowskiego i nowotarskiego starosty – Stanisława Witowskiego. Na cześć króla Zygmunta III Wazy miał być lokowany jako miasto – Zygmuntowo – lecz nigdy do tego nie doszło. więcej na: www.koscielisko.com.pl

Wycieczkę rozpoczynamy w środkowej części zabudowań Polany Chochołowskiej (około 500m od schroniska) na rozwidleniu szlaków. Idąc od schroniska w lewo prowadzi ścieżka do kościółka Św. Jana a w prawo według znaków czerwonych (na Trzydniowiański Wierch)

23 czerwca 1983r. do Doliny Chochołowskiej przybył papież Jan Paweł II. Po odwiedzeniu schroniska udał się na spacer czerwonym szlakiem przez Dolinę Jarząbczą. Pewnie doszedłby do Trzydniowiańskiego Wierchu albo dalej gdyby nie ktoś z otoczenia odpowiedzialny za punktualny powrót. W miejscu skąd po krótkim odpoczynku Jan Paweł II zawrócił do schroniska umieszczono obelisk z pamiątkową tablicą.

Przechodzimy przez mostek obok elektrowni wodnej. Woda dostarczana jest do niej rurociągiem z ujęcia w Dolinie Jarząbczej oddalonego o ponad kilometr, położonego 70m wyżej.

Dalej prowadzi nas leśna droga mocno rozjeżdżona podczas usuwania skutków nawałnicy z maja 2014r. a i deszczowe lato zrobiło swoje (błoto). Idziemy wzdłuż głośnego Jarząbczego Potoku.

0,6 km – Wyżnia Polana Jarząbcza (1120 – 1160 m npm) – na skraju polany miejsce odpoczynku: ławeczki ze stołem (niestety bez dachu, który deszczowym latem pomocny bywa). Po przejściu polany ponownie wchodzimy do lasu.
1,1 km – rozwidlenie doliny – po prawej Wyżnia Dolina Chochołowska (poniżej schroniska znaki zielone, do tego miejsca równolegle do naszej trasy). Przed nami stoki Czerwonego Wierchu porośniętego starym lasem świerkowym (Hotarz). Przekraczamy Jarząbczy Potok

2 km – rozwidlenie szlaków. Żółty szlak odbija w lewo na skraj Jarząbczego Potoku. Miejsce do odpoczynku (też bez dachu) przy kapliczce i pamiątkowej tablicy. Możemy kontynuować wycieczkę na Trzydiowiański Wierch i Krowińcem wrócić do Doliny Chochołowskiej w pobliżu leśniczówki TPN (około 2,5 godziny) lub jak to uczyniła wycieczka w 1983 r. zawrócić.

Mapy:

1. Mapa w formacie jpg – zalecana dla urządzeń mobilnych (otwórz plik)

2. Mapa w formacie pdf do druku (pobierz plik)

3. Mapa interaktywna.