Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska (Siwa Polana – schronisko na Polanie Chochołowskiej)
Trasa nr 1

Współrzędne GPS początku i końca trasy
Początek: Parking Siwa Polana
N: 49°16’57,67″
E: 19°50’30,63″
Koniec: Schronisko Chochołowska
N: 49°14’11,24″
E: 19°47’17,82″

  • miejscowość: Witów
  • gmina: Kościelisko
  • długość trasy: 7,5 km
  • różnica wysokości 250m:
  • czas przejścia: około 2,5 godziny (do schroniska – powrót około 2 godzin).
  • odległości: Biały Dunajec – 21 km, Czarny Dunajec – 19 km, Kościelisko – 6 km, Poronin – 17 km, Szaflary – 28 km
  • nawierzchnia: asfalt, szeroka ścieżka (droga) leśna, kamienista droga (2 odcinki).

Dolina-Chocholowska-2

Dolina Chochołowska – najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach. Położona jest w zachodniej części polskich Tatr Zachodnich. W dolnej części tworzy głęboki parów z wieloma bocznymi dolinkami i żlebami (Mała Sucha Dolina, Wielka Sucha Dolina, Dolina Huciańska, Dudowa, Trzydniowiańska, Głębowiec, Długa, Kryta, Wielkie Koryciska, Małe Koryciska) oraz dwoma bramami (przewężeniami) – Wyżnia i Niżnia Brama Chochołowska. W górnej części rozdziela się na Dolinę Starorobociańską oraz Dolinę Jarząbczą z Doliną Chochołowską Wyżnią. Brama Chochołowska Wyżnia oddziela północną część doliny zbudowaną ze skał krystalicznych (granity, gnejsy) od południowej zbudowanej głównie ze skał osadowych, wśród których dominują dolomity wapienie i łupki.
kamera: http://kamery.topr.pl/

Witów – największa (65 km2) wieś Gminy Kościelisko. W części tatrzańskiej Dolina Chochołowska oraz Dolina Lejowa (czasowo niedostępna – szlak zamknięty z powodu powalonych drzew). Nazwę swą, na początku XVII wieku, wziął on od nazwiska wielkorządcy krakowskiego i nowotarskiego starosty – Stanisława Witowskiego. Na cześć króla Zygmunta III Wazy miał być lokowany jako miasto – Zygmuntowo – lecz nigdy do tego nie doszło. więcej na: www.koscielisko.com.pl

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu na Siwej Polanie (10 zł / dzień) możemy tutaj dojechać także busem z Zakopanego (pod szlaban) lub Czarnego Dunajca (przystanek przy drodze wojewódzkiej kierunek Zakopane). Za szlabanem otwiera się przed nami Siwa Polana (opłaty za wstęp pobiera Wspólnota Leśna Uprawnionych 8 Wsi – więcej na www.wspolnotalesna8wsi.pl). Można tutaj wypożyczyć rowery, także dla dzieci lub z fotelikiem (w wakacje od godziny 7.00 do w zależności od pogody). Za przejazd do Polany Huciska/Huty zapłacimy 5zł. Za 10 złotych dojedziemy w pobliże leśniczówki TPN (dawne schronisko Blaszyńskich 5,2 km). Za 5 złotych kolejką Rakoń dojedziemy do polany Huciska/Huty (3,5 km). A za kwotę na jaką się umówimy z fiakrem możemy dojechać dorożką aż na Polanę Chochołowską skąd już bardzo blisko do schroniska. Warianty zamiany stóp na inne środki są pomocne w przypadku pogorszenia pogody, chwilowej lub dłuższej niedyspozycji a także gdy planujemy kontynuację wycieczki (schronisko jest tylko punktem na trasie a nie celem wycieczki.
Idąc dalej mijamy krzyż z 2003r. upamiętniający 20 rocznicę lądowania śmigłowca z Papieżem dziś już Świętym Janem Pawłem II. Po drodze regionalne zabudowania mieszkalno-gospodarcze.
1 km – wylot doliny w lewo odchodzi w kierunku Doliny Lejowej a dalej Kościeliskiej (Droga pod Reglami (znaki zielone już do samego schroniska i dalej przez Wyżnią Polanę Chochołowską na Rakoń).
3,5 km – polana Huciska/Huty do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia można było tutaj dojechać samochodem. Stacja pośrednia (2) wypożyczalni rowerów oraz stacja końcowa kolejki Rakoń. Nieco dalej Bacówka Andrzeja Zubka „Bieli” prowadzącego kulturowy wypas owiec. Koniec drogi asfaltowej a za chwil kilka Niżnia Brama Chochołowska (dolomitowy wąwóz). W skale tablica upamiętniająca bohaterów Powstania Chochołowskiego.
Dochodzimy do skrzyżowania a właściwie początku/końca Ścieżki nad Reglami (znaki czarne). Niestety szlak prowadzący do Doliny Kościeliskiej po wichurach majowych (2014r.) został zamknięty aż do odwołania. Podobnie jak szlak przez Dolinę Lejową.
5.2 km – leśniczówka TPN (dawne schronisko „z klimatem” prowadzone przez Blaszyńskich). Końcowy (3) punkt wypożyczalni rowerów. A chwilę wcześniej zejście Kominiarskiego Wierchu i Bobrowca w Bramie Chochołowskiej Wyżniej. Uszkodzona wiata i wspólne odejście w lewo szlaków na Iwanicką Przełęcz (znaki żółte) oraz na Siwą Przełęcz (znaki czarne). Zmiana nawierzchni na układane kamienie, mało wygodne zwłaszcza dla wózka. Na szczęście tylko chwilowe choć powróci pod koniec Polany Chochołowskiej przed schroniskiem.

Dolina-Chocholowska-1
6 km – zarośnięta polana Trzydniówka z odejściem w lewo szlaku na Trzydniówiański Wierch. Dalej dochodzimy do początku Polany Chochołowskiej. Dzięki regularnemu wypasowi owiec wiosną jest tutaj fioletowo od krokusów (szafran spiski).
7,5 km – schronisko na Polanie Chochołowskiej. Chwilę wcześniej w lewo odejście szlaku na Trzydniówiański Wierch (znaki czerwone i żółte szlaku papieskiego) a w prawo ścieżka do kaplicy Św. Jana Chrzciciela (msze w niedzielę i święta o 13.00 od maja do października a 26 czerwca odpust. Do kaplicy można dotrzeć też od strony schroniska (mniej stopni łatwiej z wózkiem) Schronisko dysponuje bogatą bazą noclegowo-gastronomiczną (w sezonie niezbędna wcześniejsza rezerwacja). więcej na www.chocholowska.zakopane.pl.

Mapy:

1. Mapa w formacie jpg – zalecana dla urządzeń mobilnych (otwórz plik)

2. Mapa w formacie pdf do druku (pobierz plik)

3. Mapa interaktywna.