Do kaplicy na Płazówce

Do kaplicy na Płazówce
Trasa nr 7.2

Współrzędne GPS początku i końca trasy
Początek: Parking przy kościele w Witowie
N: 49°20’13.04”
E: 20°03’31.45”
Koniec: Kaplica na Płazówce
N: 49°18’13.58”
E: 19°51’05,59”

  • miejscowość: Witów
  • gmina: Kościelisko
  • długość trasy: 4,1 km (w jedną stronę)
  • różnica wysokości: 250m
  • czas przejścia: ok. 2 h (w jedną stronę)
  • odległości: Biały Dunajec – 26 km, Czarny Dunajec – 14 km, Kościelisko – 10 km, Poronin – 22 km, Szaflary – 31 km
  • nawierzchnia: chodnik, płyty betonowe ażurowe, leśna droga zmieniona przez wodę, polna droga trawiasta, asfalt (w wersji dla wózka tylko chodnik i asfalt)

Witów – największa (65 km2) wieś Gminy Kościelisko. W części tatrzańskiej Dolina Chochołowska oraz Dolina Lejowa (czasowo niedostępna – szlak zamknięty z powodu powalonych drzew). Nazwę swą, na początku XVII wieku, wziął on od nazwiska wielkorządcy krakowskiego i nowotarskiego starosty – Stanisława Witowskiego. Na cześć króla Zygmunta III Wazy miał być lokowany jako miasto – Zygmuntowo – lecz nigdy do tego nie doszło. więcej na: www.koscielisko.com.pl
Kaplica Św. Anny na Płazówce – Pomysłodawcą i głównym fundatorem budowy kaplicy był ks. Jan Stopczyński, proboszcz parafii w Podhajcach k. Tarnopola, póżniej proboszcz parafii św. Marii Magdaleny we Lwowie. Dziekan Grodzki, dyrektor Szkoły Wydziału P.P. Benedyktynek Łacińskich we Lwowie. Kaplica jest zbudowana na stoku góry zwanej Płazówka na wysokości 1000m n.p.m. Przed kaplicą roztaczają się
wspaniałe widoki na całe pasmo Tatr (szczególnie część środkową i zachodnią). Pierwszy kamień pod budowę fundamentu kaplicy został położony w 1881 przez proboszcza parafii Chochołów. 26 lipca 1892 roku w uroczystość św. Anny patronki kaplicy odbyło się jej poświęcenie przez ks. Foxa kanonika Kapituły Krakowskiej, przy współudziale wielu kapłanów ze Lwowa, z okolicznych parafii i wielu wiernych. Kaplica została powiększoan w pierwszych latach XX wieku zyskała także organy.
więcej na: www.parafiawitow.pl

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu (WC) przed kościołem. Do Witowa można dojechać także busem z Zakopanego lub Czarnego Dunajca. Schodzimy w dół do drogi wojewódzkiej Czarny Dunajec – Zakopane i skręcamy w prawo.
0,7 km – Po prawej stronie stacja narciarska Witów-Ski, restauracja regionalna Witowianka. W drodze powrotnej można spróbować regionalnych przysmaków i nie tylko.

W wersji z wózkiem (i rowerem jeśli wolimy asfalt) idziemy dalej prosto. Mijamy siedzibę Zarządu Wspólnoty Leśnej Uprawnionych 8 wsi, która jest gospodarzem między innymi znacznej części Doliny Chochołowskiej. Po prawej obiekt gastronomiczny „Pełna Chata” z kącikiem dla dzieci oraz pizzą dla zwolenników innej kuchni niż tradycyjna ale nie tylko. Dalej po prawej stronie mijamy punkt informacji turystycznej działający w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej. Po około 800m w prawo początek szlaku na Magurę Witowską a po dalszych 400 metrach dochodzimy do skrzyżowania z lokalną drogą na Kojsówkę i Płazówkę. Przechodzimy przez most, skręcamy w prawo i dalej jak w dalszej części opisu (od km 2,1)
Skręcamy w lewo. Droga asfaltowa w kierunku miejscowości Dzianisz a także znakowany szlak (znaki czarne), którym będziemy podążać. Za mostem w prawo pod górę płytami betonowymi ażurowymi. Po dalszych 200 metrach ponownie w prawo i zmieniamy nawierzchnię na drogę gruntową. Dochodzimy do lasu i zaraz na początku (uwaga na znaki) skręcamy w prawo w skos mocno w dół w kierunku rzeki.

1,9 km – niewyraźną gruntową w górę potoku – dochodzimy do asfaltu. Po 200m (w km 2,1) spotykamy się z wózkami i rowerami, które zostawiliśmy na 0,7 km trasy. 700 metrów miejscami ostrego asfaltowego podejścia i jesteśmy w lesie. Warto zwrócić uwagę na umieszczone wzdłuż drogi na drzewach malowane na szkle stacje drogi krzyżowej.
3,3 km – początek polany Płazówka połączonej z Pilchówką. Na południe wspaniała panorama Tatr Zachodnich aż po Giewont. Mijamy zabudowania stare i nowsze i dochodzimy do kaplicy na Płazówce (nazwa od zbocza góry na którym stoi bo znajduje się na polanie Pilchówka niegdyś w granicach odległej Wróblówki). Panorama Tatr z tego miejsca jest jeszcze bardziej okazała.
4,1 km – Kaplica św. Anny na Płazówce – koniec trasy w jedną stronę.

Odpoczywamy i albo wracamy albo możemy kontynuować czarnym szlakiem  (w lewo pod górę) i pasmem Gubałowskim pod Butorowy i na Gubałówkę lub prosto około 1,2km przez las (początkowo trawersem dalej w dół – dużo kamieni, droga zniszczona po będącym w trakcie wywożeniu powalonych drzew) do przysiółka Roztoki i Antałówki (Kościelisko) skąd busem do Zakopanego lub 650 metrów w dół do drogi wojewódzkiej (przy skrzyżowaniu z drogą z Siwej Polany (parking przy Dolinie Chochołowskiej). Przy wyborze dalszej trasy zwróćmy uwagę na porę, pozostałe siły i ukształtowanie terenu.

Mapy:

1. Mapa w formacie jpg – zalecana dla urządzeń mobilnych (otwórz plik)

2. Mapa w formacie pdf do druku (pobierz plik)

3. Mapa interaktywna.