Skała Rogoźnicka

Skała Rogoźnicka
Trasa nr 11

Współrzędne GPS początku i końca trasy
Początek i koniec: Parking Maruszyna Górna Kościół
N: 49°25’07,35”
E: 19°57’28.60”

  • miejscowość: Szaflary, Stare Bystre, Rogoźnik (końcowy fragment)
  • gmina: Szaflary, Czarny Dunajec, Nowy Targ
  • długość trasy: 7,3 km
  • różnica wysokości: 100 m:
  • czas przejścia: 3,5 godziny
  • odległości: Biały Dunajec – 10 km, Czarny Dunajec – 12 km, Kościelisko – 21 km, Poronin – 14 km, Szaflary – 5,5 km
  • nawierzchnia: asfalt, droga gruntowa, zanikająca droga gruntowa (trawa), przejście przez potok, droga gruntowa zanikająca, droga gruntowa żwirowa, asfalt.

Maruszyna – wieś w powiecie Nowotarskim, w gminie Szaflary. Ze względu na swoje wierchowe położenie (szczególnie Maruszyna Górna) roztaczają się widoki na Tatry, Beskid Żywiecki, Gorce i Pieniny.

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu przy kościele parafialnym Przemienienia Pańskiego. Obok kościoła pomnik św. Jana Pawła II. Jest to fragment Drogi Papieskiej (trasa przejazdu Ojca Świętego z Sanktuarium na Krzeptówkach do Sanktuarium w Ludźmierzu. W to miejsce możemy także dojechać komunikacją zbiorową z Nowego Targu przez Szaflary.

Od kościoła kierujemy się w kierunku zachodnim drogą wierchową (znaki zielone)
0,8 km skrzyżowanie – w lewo skos ze znakami zielonymi odchodzi droga do Skrzypnego. Dalej bez znaków przez wzgórze Korbówka drogą wierchową.
1,6 km skrzyżowanie – prosto osiedle Stopki, skręcamy w prawo w dół na północ w kierunku osiedla Bukowa. Po drodze mijamy kapliczki starsze i nowsze. Trzymamy się drogi asfaltowej.
2,3 km skrzyżowanie – w prawo kolonia Maruszyna i dalej do drogi Maruszyna Ludźmierz, nieco dalej niewielki wyciąg narciarski. Nasza trasa prowadzi przez skrzyżowanie na wprost. Idziemy dalej asfaltem na północ.
2,85 km skrzyżowanie – skręcamy w prawo (prosto droga do Starego Bystrego) po około 500 metrach kończy się asfalt, nawierzchnia zmienia się na gruntową.
3,7 km pojedyncze zabudowanie typu zagrodowego (Szeligówka /Stare Bystre/) i koniec wyraźnej drogi, dalej zanikającą drogą głównie o nawierzchni trawiastej w kierunku wschodnim. Przy wilgotnych latach może być mokro. Po 200 metrach po lewej kolejna zagroda.
4,15 km potok Trawny – znajdujemy odpowienie miejsce do przejścia na drugą stronę i jesteśmy już prawie w rezerwacie Skałka Rogoźnicka. Ale zanim dotrzemy do skałki warto zatrzymać się nad potokiem, który wcina się w głąb. Dla dzieci kamienie i woda to zawsze super połączenie. Jeżeli zapomnimy wyjść z koryta i pójdziemy w dół cieku to dojdziemy do potoku Rogoźnik i miejscowości o tej samej nazwie (gmina Nowy Targ)
4,5 km Skałka Rogoźnicka – rezerwat wpisany na listę światowego dziedzictwa geologicznego UNESCO. Wyjątkowość wapiennych skałek objawia się nagromadzeniem skamieniałości niespotykanym na taką skalę w innych miejscach. Otoczenie jest piękne ale należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Pionowe skałki zdecydowanie lepiej pokazywać dzieciom od dołu. Obchodzimy skałkę drogą z lewej strony i wychodzimy na łąki ponad skałką. Od tej strony skałka wygląda jak zwykłe śródpolne zadrzewienie. Tym bardziej uwaga na dzieci. Rezerwat położony jest na terenach prywatnych dlatego należy ograniczyć do minimum ślady swojej obecności. Obieramy kierunek południowy. Mijamy dwie kępy zadrzewień i przed otwartą łąką w prawo na wschód do drogi gruntowej. W przypadku mgły ten odcinek może nam sprawić pewne trudności orientacyjne. Rozwiązaniem w takim przypadku jest obranie sobie jednego zagonu, który doprowadzi nas do zabudowań i drogi Maruszyna – Ludźmierz.
6,7 km ul. Pod Górą – wracamy na asfalt. Skręcamy w prawo i po 300 metrach w prawo (w lewo do Ludźmierza) kolejne 300 metrów i jesteśmy w miejscu rozpoczęcia.
7,3 km kościół w Maruszynie – koniec trasy.

Mapy:

1. Mapa w formacie jpg – zalecana dla urządzeń mobilnych (otwórz plik)

2. Mapa w formacie pdf do druku (pobierz plik)

3. Mapa interaktywna.