Pieniążkowice

Pieniążkowice
Trasa nr 14

Współrzędne GPS początku i końca trasy
Początek: Parking przy kościele w Pieniążkowicach
N: 49°29’55,92”
E: 19°5245,96”
Koniec: Parking przy kościele w Pieniążkowicach
N: 49°20’13.04”
E: 20°03’31.45”

  • miejscowość: Pieniążkowice, Odrowąż, Załuczne, Piekielnik, Podszkle, Bukowina Osiedle (krótki odcinek)
  • gmina: Czarny Dunajec, Raba Wyżna (krótki odcinek)
  • długość trasy: 21,2 km
  • czas przejścia: 3 – godziny
  • odległości: Biały Dunajec – 23,5 km, Czarny Dunajec – 8,5 km, Kościelisko – 32 km, Poronin – 27,6 km, Szaflary – 18,5 km
  • nawierzchnia: asfalt

Gmina Czarny Dunajec – Gmina Czarny Dunajec jest jedną z większych samorządowych jednostek administracyjnych województwa małopolskiego. W jej skład wchodzi piętnaście sołectw: Czarny Dunajec, Chochołów, Ciche, Czerwienne, Dział, Koniówka, Odrowąż, Pieniążkowice, Piekielnik, Podczerwone, Podszkle, Ratułów, Stare Bystre, Wróblówka i Załuczne. Gmina zajmuje obszar prawie 22 tysięcy hektarów, na którym żyje ponad 21 tysięcy mieszkańców. Ze względu na swoje położenie jest atrakcyjna turystycznie i z gminy typowo rolniczej przekształca się w gminę rolniczo-turystyczną.
www.czarny-dunajec.pl

Rozpoczynamy na parkingu przy kościele w Pieniążkowicach. (busy z Nowego Targu, Czarnego Dunajca). Rowerowa wycieczka obfitująca w rozległe panoramy po mniej znanych północnych rejonach Gminy Czarny Dunajec.
Pieniążkowice – niewielkie sołectwo o powierzchni 8,6km2. Wieś (zwana też Maciejowskie) lokowana była w 1593r. Obecna świątynia pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej powstała w roku 1900r. W głównym ołtarzu barokowy obraz patronki z XVIII w. Dzwon z 1545r. Zachowały się także tradycyjne drewniane chałupy. .
Od parkingu wracamy 150 m. do drogi wojewódzkiej Chabówka – Zakopane skręcamy w prawo i po 200 metrach ponownie w prawo na zachód (kierunek Załuczne, Piekielnik)

2,05 km – Odrowąż

Odrowąż – miejscowość położona na siedmiu wzgórzach, lokowana w 1603r. Nazwa od herbu starosty. Kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny budowany w latach 1825 – 1831. Na wzgórzu Herbik nieczynny kamieniołom piaskowca magurskiego.

4,85 km – Załuczne

Załuczne – wieś lokowana z początkiem XVII w. Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1935r. Zbudowana z różowawych wapieni Rogoźnickich współcześnie rozbudowana przejęła funkcję małego kościoła.

7,25 km – Piekielnik, na skrzyżowaniu skręcamy w prawo (kierunek Podszkle) w lewo 1,3 km droga wojewódzka z Jabłonki do Czarnego Dunajca. Po 400 metrach zjeżdżamy w lewo pod Kościół

Piekielnik – Najludniejsza i kiedyś najbogatsza wieś Górnej Orawy lokowana pod koniec XVI wieku. Nazwa związana jest licznie kiedyś występującymi pożarami torfowisk także wgłębnymi, które ciężko było ugasić. Kościół murowany pochodzi z 1878r.

7,65 km – kościół w Piekielniku

12,55 km – Podszkle

Podszkle – jedna z najstarszych wsi orawskich lokowana w 1580r. W centrum kościół św. Rozalii z 1787r.

Za kościołem skręcamy w prawo. Po przejechaniu około 1km w lewo łącznik do nowej drogi w kierunku Bukowiny Osiedle. W bukowinie osiedle za budynkami o numerach 35 i 36 na skrzyżowaniu w prawo. Wąska droga asfaltowa doprowadzi nas do Odrowąża. Po drodze mijamy nieoznakowane skrzyżowanie ale obydwie drogi prowadzą w dół do Odrowąża.

19,15 km – ponownie Odrowąż. W lewo znaną już drogą wracamy do Pieniążkowic

21,2 km – Pieniążkowice

Mapy:

1. Mapa w formacie jpg – zalecana dla urządzeń mobilnych (otwórz plik)

2. Mapa w formacie pdf do druku (pobierz plik)

3. Mapa interaktywna.