Krzyż Grunwaldzki i Galicowa Grapa /Poronin/

Krzyż Grunwaldzki i Galicowa Grapa /Poronin/
Trasa nr 20.2

Współrzędne GPS początku i końca trasy
Początek: Parking przy gminnym ośrodku kultury
N: 49°20’14,94”
E: 20°00’19,08”
Koniec: Parking przy gminnym ośrodku kultury
N: 49°20’13.04”
E: 20°03’31.45”

  • miejscowość: Poronin
  • gmina: Poronin
  • długość trasy: 7,6 km
  • różnica wysokości: około 250 m:
  • czas przejścia pieszo: 3,5 godziny
  • odległości: Biały Dunajec – 5 km, Czarny Dunajec – 21,5 km, Kościelisko – 11,5 km, Szaflary – 11,5 km
  • nawierzchnia: chodnik, płyty betonowe, droga gruntowa (miejscami kamienista), droga zanikająca trawiasta, asfalt, droga gruntowa, asfalt

Poronin – wieś osadzona w początkach XVII w. w kotlinie pomiędzy Pogórzem Gliczarowskim i Gubałowskim, wzdłuż rzek: Porońca, Zakopianki i Białego Dunajca – na wysokości od 740 do 800 m n.p.m., z przysiółkami: Frączkówka, Jesionkówka, Majerczykówka i Kośne Hamry. Największe sołectwo z siedzibą Urzędu oraz jednostek organizacyjnych Gminy: Gminnego Ośrodk Kultury, Administracji Placówek Oświatowych, Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Centrum Informacji i Promocji oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej.
Więcej na www.poronin.pl
Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu w centrum Poroniona (przy Gminnym Ośrodku Kultury lub przy kościele). Od parkingu na północ w stronę kościoła. Za kościołem i domem handlowym w prawo drogą z płyt betonowych . Po lewej szkoła po prawej dom zakonny i przedszkole.
0,7 km – krzyż grunwaldzki – postawiony w 500 rocznicę Bitwy pod Grunwaldem. Może nie jest tak okazały jak krzyż na Ranisbergu w Szaflarach (trasa nr 9) ale jest swego rodzaju świadectwem. W pobliżu krzyża miejsce (tor) dla motocykli crosowych, uwaga na pociechy.
Od krzyża drogą w lewo. Obok wyciągu na zboczach Galicowej Grapy. Droga staje się mniej wyraźna i zmienia się w polną trawiastą.
2,7 km – nieco po prawej Galicowa Grapa (980 m npm)
Z informacji prasowych wynika, że czynione są starania aby na zboczach Galicowej Grapy powstała stacja narciarska. Przy odpowiedniej równowadze może stać się impulsem dla dalszego rozwoju regionu bez uszczerbku dla środowiska.
3,1 km – początek drogi asfaltowej na osiedlu Stołowe /Biały Dunajec/. Po lewej niewielki wyciąg. Cały czas podziwiamy wspaniałe widoki.
3,6 km – skrzyżowanie, prosto ślepa uliczka. Skręcamy w prawo. Po czterystu metrach w lewo w dół przed budynkami 37B i 37A droga asfaltowa. Po 400 metrach koniec asfaltu i droga gruntowa sprowadza nas dalej w dół.
6,4 km – ponownie zmiana nawierzchni na asfaltową. Dalej droga główna przez Biały Dunajec równoległa do „Zakopinaki” Skręcamy na południe. Granica Poronina.
7,2 km – w prawo do wyciągu i wypożyczalni rowerów i wyciągu Na Grapie / Willa Leśny Potok (www.na-grapie.pl) . Dalej kościół i droga Poronin – Bukowina.
7,6 km – koniec trasy.

Mapy:

1. Mapa w formacie jpg – zalecana dla urządzeń mobilnych (otwórz plik)

2. Mapa w formacie pdf do druku (pobierz plik)

3. Mapa interaktywna.