Dolina Suchej Wody

Dolina Suchej Wody (plus Gęsia Szyja)
Trasa nr 16

Współrzędne GPS początku i końca trasy
Początek i koniec: Parking Brzeziny
N: 49°17’14,50”
E: 20°02’11,20”

  • miejscowość: Murzasichle, Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Małe Ciche
  • gmina: Poronin, Zakopane, Bukowina Tarzańska
  • długość trasy: 6,9 km (w jedną stronę)
  • różnica wysokości: około 500 m:
  • czas przejścia: 2,5 godziny (powrót około 2 godzin).
  • odległości: Biały Dunajec – 13,5 km, Czarny Dunajec – 30 km, Kościelisko – 14 km, Poronin – 9,5 km, Szaflary – 19,5 km
    nawierzchnia: droga jezdna kamienista, ścieżka kamienista, wąska ścieżka, skały dolomitowe (Waksmundzkie Skałki na szczycie Gęsiej Szyi).

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu Brzeziny  u wylotu doliny Suchej Wody (1007 m npm). Można także skorzystać z licznych busów (z Zakopanego kierunek parking Palenica Białczańska /Morskie Oko/ przystanek (A) Brzeziny około 0,4 km przy skrzyżowaniu do Murzasichla). Przed wejściem należy wnieść opłatę za wstęp na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) w wysokości 5 zł normalny, 2,50 zł ulgowy, dzieci do 7 lat bezpłatnie (pełny cennik: www.tpn.pl/zwiedzaj/turystyka).

Drogą jezdną kierujemy się na Południe. Droga aż do schroniska Murowaniec udostępniona jest dla rowerów jednak ze względu na nawierzchnię jest to trudna trasa. Są to średnie i duże kamienie układane. Droga została utwardzona przez wojsko w latach dwudziestych 20 wieku. Jest to także niełatwa droga dla mniejszych dzieci wymagająca uwagi, gdyż łatwo się przewrócić. Przejazd wózkiem nie jest możliwy. Suchą Wodę mamy raz z jednej raz z drugiej strony.

2,8 km – Psia Trawka – zarośnięta polana nazwana tak prawdopodobnie przez pasterzy ze względu na trawę o ostrych krawędziach, która nie nadawała się do wypasu owiec i bydła. Z prawej strony czerwony szlak z Toporowej Cyrhli przez Polanę Waksmundzką do drogi Oswalda Balzera w pobliżu Wodogrzmotów Mickiewicza. Na polanie WC, ławeczki do odpoczynku. Jeżeli jesteśmy na rowerze i nie wytrzęsło nam chęci zdobywania to możemy podjąć próbę dotarcia drogą do schroniska Murowaniec w Dolinie Gąsienicowej.

Po odpoczynku na polanie wchodzimy w lewo na czerwony szlak wśród moren i torfowisk śródleśnych łącznie z typowym torfowiskiem wysokim. Z Pańszczyckiego potoku chodzimy na wał moreny pod Ostrym i Suchym Wierchem.
5,3 km – Polana Waksmundzka – zarastająca łąka z Koszystą w tle, niegdyś ośrodek pasterski Hala Waksmundzka.
5,9 km – Rówień Waksmundzka, skrzyżowanie szlaku zielonego od Schroniska Murowaniec przez Rusinową Polanę (7) do Wierch Porońca, na który wchodzimy i po 1 km osiągamy skałki dolomitowe na szczycie Gęsiej Szyi (Skałki Waksmundzkie)
6,9 km – punkt widokowy z klasyczną i wspaniałą panoramą pięćdziesięciu szczytów Tatr Wysokich i Bielskich. Uwaga, miejsce wymagające skupienia uwagi na naszych pociechach.

Wracamy na parking w Brzezinach lub przez Rusinową Polanę Schodzimy do Zazadniej /opis trasa nr 15/ (5 km od samochodu) lub Wierch Porońca (9 km od samochodu).

Mapy:

1. Mapa w formacie jpg – zalecana dla urządzeń mobilnych (otwórz plik)

2. Mapa w formacie pdf do druku (pobierz plik)

3. Mapa interaktywna.