Dolina Kościeliska (Kiry – schronisko na Hali Ornak)

Dolina Kościeliska (Kiry – schronisko na Hali Ornak)
Trasa nr 4

Współrzędne GPS początku i końca trasy
Początek: Kiry (Kościelisko)
N: 49°14’26,67”
E: 19°51’52,20”
Koniec: Schronisko Na Hali Ornak
N: 49°13’44,60”
E: 19°51’32,35”

  • miejscowość: Kościelisko
  • gmina: Kościelisko
  • długość trasy: 6 km
  • różnica wysokości 170 m:
  • czas przejścia: około 2 godziny (do schroniska – powrót około 1,5 godzin).
  • odległości: Biały Dunajec – 19 km, Czarny Dunajec – 21 km, Kościelisko – 3 km, Poronin – 15 km, Szaflary – 25 km
  • nawierzchnia: szeroka droga żwirowa, droga żwirowo – kamienista

Dolina Kościeliska – druga co do wielkości dolina w Tatrach Polskich. Posiada wiele odgałęzień. Według wielu to jedna z najpiękniejszych dolin tatrzańskich. Bardzo licznie odwiedzana przez turystów. Potok Kościeliski towarzyszy turystom do samego schroniska na Hali Ornak. Dolina jest bardzo atrakcyjna ze względu na duże zróżnicowanie krajobrazowe oraz budowę geologiczną. Podobnie jak w przypadku Doliny Chochołowskiej górna część zbudowana jest ze skał krystalicznych a dolna (południowa) ze skał osadowych, głównie wapieni. Obfituje również w różnego rodzaju przewężenia i bramy. Wiosną polany pokrywają krokusy. Działalności wody zawdzięczamy liczne jaskinie, z których kilka udostępnionych jest dla turystów (latarki i cieplejsza odzież niezbędna

Kościelisko – Kościelisko – dawna nazwa Polany. Duża wieś składająca się z 21 osiedli (polan), nazywana „Sercem Podhala”, położona na zboczach Pogórza Gubałowskiego, z pięknym widokiem na Tatry. Kościelisko ma charakter miejscowości wypoczynkowej.
Liczba ludności: 3830. Powierzchnia: 54 km2.
więcej na: www.koscielisko.com.pl

Dolina-Koscieliska-1

Wycieczkę rozpoczynamy na jednym z parkingów przy drodze wojewódzkiej w Kirach /Kościelisko/ (10 zł do 20 zł/ dzień). Możemy tutaj dojechać także busem z Zakopanego lub Czarnego Dunajca (przystanek przy drodze wojewódzkiej kierunek Zakopane). Szlaban i zbiórka pieniędzy przez TPN na początek naszej wędrówki.
Przed punktem poboru opłat w prawo Drogą pod Reglami możemy przejść lub przejechać rowerem do wylotu Doliny Chochołowskiej (Siwa Polana) lub wylotu Doliny Lejowej (szlak prze dolinę zamknięty do odwołania – wiatrołomy) a w lewo do kolejnych wylotów żlebów i dolin (Staników Żleb, Małej Łąki, Za Bramką, Ku Dziurze, Strążyska, Białego, Bystrej). Dolina Kościeliska nie została udostępniona przez TPN dla rowerów. W razie niedyspozycji chwilowej lub dłuższej jedynym ratunkiem jest dorożka (ceny umowne) lub ręce/ramiona silniejszego/silniejszej

Dolina-Koscieliska-2
0,5 km – Niżna Brama /Brama Kantaka/ za nią polana Wyżnia Kira Miętusia
1,3 km – wylot Doliny Miętusiej, od lewej dochodzi Ścieżka nad Reglami, w lewo także odejście szlaku czerwonego na Ciemniak (skrajny z Czerwonych Wierchów). Dalej Cudakowa Polana.
1,9 km – Polana Stare Kościeliska z kapliczką zbójnicką w prawo odchodzi Ścieżka nad Reglami przez Kominiarski Przysłop do Doliny Chochołowskiej (szlak zamknięty do odwołania – wiatrołomy). Na końcu polany w lewo szlak do wejścia do Jaskini Mroźnej (znaki czarne, wstęp 4zł, dzieci do lat 6 bezpłatnie, przy szlaku za potokiem Lodowe Źródło – jedno z najpiękniejszych wywierzysk tatrzańskich) w prawo niebieski szlak na Polanę Stoły (czasowo zamknięty – wiatrołomy 2014).
2.2 km – Brama Kraszewskiego (dawniej nazywana przez miejscowych Między Krzesanice. Jest to 500 metrowy wąwóz
4 km – Polana Pisana – koń dalej jechać nie może – od tego miejsca już tylko pieszo. Nieco dalej w prawo odejście szlaku do jaskiń Mylnej i Raptawickiej a w lewo wejście do Wąwozu Kraków (na końcu udostępnionej części jaskinia Smocza Jama).

Dolina-Koscieliska-3

  1. Wąwóz Kraków – trasa nr 4.1
  2. Smreczyński Staw – trasa nr 4.2
  3. Dolina Tomanowa na Chudą Przełęcz – trasa nr 4.3

Mapy:

1. Mapa w formacie jpg – zalecana dla urządzeń mobilnych (otwórz plik)

2. Mapa w formacie pdf do druku (pobierz plik)

3. Mapa interaktywna.