Baligówka – torfowisko

Baligówka  – torfowisko
Trasa nr 12

Współrzędne GPS początku i końca trasy
Początek i koniec: Parking przy bacówce
N: 49°27’34,49”
E: 19°48’31.56”

  • miejscowość: Czarny Dunajec
  • gmina: Czarny Dunajec, Nowy Targ
  • długość trasy: 3 km (dojście 2×0,6 km)
  • czas przejścia: 2,5 godziny
  • odległości: Biały Dunajec – 25,5 km, Czarny Dunajec – 4 km, Kościelisko – 27,5 km, Poronin – 30 km, Szaflary – 20,5 km
  • nawierzchnia: droga gruntowa, ścieżka przez torfowisko, pomosty (wskazane kalosze zwłaszcza przy wysokim stanie wód lub przynajmniej buty do przebrania)

Torfowiska Kotliny Orawsko-Nowotarskiej powstały na płaskich bezodpływowych terenach o nieprzepuszczalnym gruncie. Zwane są one puściznami i obejmują rozległe obszary torfowisk wysokich. Torfowiska te zostały włączone do europejskiego systemu obszarów chronionych Natura 2000.
(szczegółowy opis www.obszary.natura2000.org.pl/index.php?s=obszar&id=146)

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu przy bacówce przed lasem Baligówka od strony Czarnego Dunajca (komunikacja zbiorowa z Nowego Targu i Czarnego Dunajca kierunek Jabłonka, Lipnica Mała, Lipnica Wielka, Zubrzyca – przystanek w lesie Baligówka 500m wracamy)

Bacówka – jedna z 40 na Oscypkowym Szlaku ( w czasie wypasu owiec: oscypek, bundz, żętyca) to pierwszy przystanek na naszej trasie. Dalej częściowo utwardzoną drogą docieramy na początek ścieżki przyrodniczej, która została wytyczona z inicjatywy muzeum tatrzańskiego przy udziale i współpracy wielu podmiotów w tym młodzieży z Gimnazjum w Czarnym Dunajcu.
Wzdłuż ścieżki ustawiono 13 tablic edukacyjnych, kierunek przejścia pokazują strzałki. Dla ułatwienia przejścia ustawiono też liczne drewniane pomosty, które jednak nie gwarantują przejścia suchą nogą. Ścieżka w formie pętli zaczyna się i kończy miejscem do odpoczynku z ławeczkami i stolikami (zadaszonymi). Powrót do samochodu tą samą drogą, na koniec bacówka ponownie. 350 metrów dalej w kierunku Piekielnika w lewo odchodzi leśna droga w głąb lasu Baligówka a 500m od bacówki (w pobliżu przystanku autobusowego) karczma Baligówka.

Mapy:

1. Mapa w formacie jpg – zalecana dla urządzeń mobilnych (otwórz plik)

2. Mapa w formacie pdf do druku (pobierz plik)

3. Mapa interaktywna.